2011. szeptember 25., vasárnap

Kuala Lumpur, Melaka, Baba nyonya és a kalózok (2011.09.24-2011.09.25.)

A dzsungel túra után elindultunk Kuala Lumpurba. Ahhoz, hogy egyik helyről a másikra eljussunk,  rengeteget kell utaznunk. Egy kicsit sajnálom erre az időt. A mai délelőttünk is ezzel telt, majd 7 órát úton voltunk. Kulala Lumpurban elmentünk egy hatalmas madárparkba, majd ezt követően egy orchidea parkba. Sajnos, nem volt itt a virágzás ideje, így nem volt olyan gyönyörű, mint amilyennek lennie kellett volna. Nekem így is szép volt, tudtam bennük gyönyörködni. :). Este elmentünk egy indiai étterembe (újra), ahol megkóstoltuk azt, amit pár nappal ezelőtt kinéztünk. Isteni volt! A böjtölés dugába dőlt. A gyomrom enélkül is helyrejött. Aztán bele vetettük magunkat a Kuala Lumpuri éjszakába. Hömpölygött a tömeg a főutcán, koncertek, műsorok mindenfelé. Igazán a tornyot akartuk megnézni éjszakai fényben. 
Nagyon pazar!
Másnap reggel Melakába (Malacca, Malaka), a gazdag gyarmati múltra visszatekintő ősi tengerparti kereskedővárosba indultunk. Ezen a városkán is otthagyták nyomaikat a portugálok, hollandok, japánok és angolok. Itt is megtalálható mindenféle nemzet keveredése, így az egész városka egy "vegyes-felvágott". A városka a kalózkodásról híres Malaka-szoros öblében található. Megnéztük a portugálok által 1511-ben épített, majd a hollandok által lerombolt Fort a Famosa erőd nyomait; Szent-Péter templomot, melyet a hollandok építettek ötvözve a keleti és nyugati stílust (ez a legrégebbi katolikus templom Malajziában); mecsetet, hindu templomot.


Pár éve még a Malaka-szoros volt a világ egyik legveszélyesebb vízi útja a kalóztámadások szempontjából. Szinte hetente támadtak meg arra járó hajókat a tengeri rablók a forgalmas átjáróban, ahol évente 70 ezer hajó - a világ tengeri forgalmának 40 százaléka - halad át. Az ezt megelégelő három környékbeli ország - Indonézia, Szingapúr és Malajzia - 2004-től jelentős haditengerészeti erőt állított rá a kalózokra.  A 2011-ben elkövetett támadások több mint 60 százalékát szomáliai kalózok számlájára írják. A szomáliai kalózok dollármilliókat szednek be váltságdíjként az általuk az Indiai-óceánon és az Ádeni-öbölben elfogott hajókért, noha több ország haditengerészete is hajókat küldött a térségbe, hogy ezeket az akciókat megakadályozza. Legutóbb 12 millió dolláros váltságdíj fejében engedtek el egy kuvaiti tartályhajót júniusban.

Délután meglátogattunk egy Baba Nyonya közösség múzeumát. A Baba a Maláj-félszigeten letelepedett rendkívül gazdag kínai férfit, a Nyonya pedig a nőt jelenti. Nagyon szép kézi készítésű képeket, illetve dísztárgyakat, gyönyörű bútorokat, valamint a régi kornak megfelelően kialakított szobákat láthattunk. 
Holnap újra repülünk, most már elhagyva Malajziát, Jáva szigetére Yogjakartaba indulunk. Mai napon a túra középidejéhez érkeztünk. Hihetetlen hamar eltelt!  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése