Dél körül érkeztünk meg Kuala Lumpurba, Malajzia fővárosába, mely félszigeti területhez tartozik. Másik része a borneói terület, ahol az előző napokat töltöttük. Ahhoz, hogy ezt a „világ”-ot meg tudjuk érteni, fontosnak tartom, hogy Malajziát egy nagyon rövid összefoglaló formájában bemutassam. Az ország tizenhárom államból és három szövetségi területből álló államszövetség, kb. 28 millió lakossal. A 16. századtól portugál, holland uralom alatt állt, majd 19. sz. elejétől angol gyarmat lett, egészen 1957-ig. A 13 államból 9 államnak van szultánja, akik közül 5 évente választják meg a királyt. Kormányzati rendszere hasonló a nyugati parlamentáris rendszerhez. Érdekesség, hogy egy kormányt 45 évre választanak meg és 1957-től 2008-ig nem volt ellenzék. A lakosságát tekintve igen sokszínű, több mint 50 népcsoport él itt. A lakosság 50%-a maláj, 24%-a kínai (ők munka miatt bevándoroltak), 8%-a indiai (angol gyarmatosítás miatt kerültek ide), 12%-a ómaláj bennszülött, 6%-a pedig az összes többi. A népcsoportok sokfélesége miatt az ország építészete, kultúrája, életmódja, gasztronómiája igencsak színes. Óriási ellentétek vannak a civilizációk között. A fővárosban egy sínpályás vonat, mely 350 km/h sebességgel megy, a dzsungelben élő emberek pedig bambuszrúd és pálmalevél összesúrolásával gyújtanak tüzet. Nagyon nehéz megállapítani az emberekről, mely népcsoporthoz tartoznak. (Jó a kínait és az indiait meg tudom különböztetni, de az összes többit elég nehezen). A malájok kezében van a hatalom, a politika, az összes többi embernek pedig biztosítják a jogot, hogy dolgozhassanak. Alkotmányuk szerint maláj az aki, maláj módon él, iszlám vallású és malájnak érzi magát. Ez elég tág meghatározásnak tűnik. :) Ja, és a különböző közösségek nem keverednek. Hogy mivel foglalkoznak? Mezőgazdaság (kókuszdió, kakaó, pálmaolaj), bányászat (rendkívül gazdag ón, bauxit, kőolajban), illetve a kereskedelem. Munkanélküliség rendkívül alacsony, hajléktalanok pedig nincsenek. (ezt a vallás nem engedi).
Gyorsan elfoglaltuk szállásunkat, majd elindultunk megnézni Kuala Lumpur nevezetességeit. Főbb nevezetességei:
a Petronas (állami kézben lévő olajtársaság) 88 szintes, 452 méter magas ikertornya. Sajnos technikai okok miatt nem tudtunk felmenni a tetejére.
A KL Tower, mely a hetedik legmagasabb távközlési torony a világon.
A Merdeka Square, függetlenség tere
A szultán palotája
Gyönyörű szép vasútállomásuk van, mely viktoriánus és mór stílusban épült. Persze az eső megint esik. Elvileg esős időszak októbertől márciusig tart, de most is sűrűn elered. 30 fok körül van, viszont a páratartalom 80%-ot is eléri, így iszonyú fullasztó melegebbnek érezzük. Nagyon szép parkjaik vannak. Imádom a parkokat. :) Vannak szép és érdekes épületek, de az etnikai különbözőségeket a város képe is nagy mértékben tükrözi. Elmentünk vacsorázni egy indiai étterembe, ahol nem tudom mit (rámutattunk), de nagyon finomat ettünk.
Este piac, ahol mindenféle furi arcokat láthattunk. Érdekes volt. Holnap újra költözünk, és utunk a Taman Negara nemzeti park felé vezet.
Gyönyörű leírás, ehhez csak annyit tudok hozzáfűzni, hogy a brit maláj borneói időkből származó papirpénzek igen értékesek.
VálaszTörlésAndi most van Szingapúrban a forma 1, kár, hogy oda nem mentek. Mármint az országba.
További jó kalandokat, szia.
Laci