Első utunk egy helyi batik üzembe vezetett, hiszen Yogya mégis csak az Indonéz batikművesség központja. Lenyűgöző ez az aprólékos kézi munkát igénylő technológia.
A Yogjakartába látogatók kihagyhatatlan célpontja Borobudur, a Világ legnagyobb buddhista építészeti emléke. A nyolcszintes piramis felülnézetből tulajdonképpen egy gigantikus, háromdimenziós, tantrikus mandala. Találóan sokan a buddhista tanítások kőbe vésett enciklopédiájának tartják. A teraszos szentély a világmindenség misztikus megtestesítője, az Ég és a Föld szimbolikus összekapcsolása. Borobudur-t Kr. u. 800 körül a Sailendra-dinasztia idejében építették több mint 75 éven át. A 34 méter magas, 123x123 méter alapterületű épülethez kb. 55 000 köbméter vulkáni követ használtak fel. Az építményt a dzsungel rejtette el a következő évszázadok elől. A szakrális épületegyüttest Jáva angol megszállása alatt találták meg 1814-ben. A restaurálást 1907-ben hollandok kezdték meg, de az Indonéz állam csak 1970-80 között fejezte be az UNESCO támogatásával. Neve valószínűleg a szanszkrit Vihara Buddha Ur kifejezésből ered, amelynek jelentése a hegyen álló buddhista templom.
A szentélyben 504 Buddha szobor, 2672 dombormű található, amelyek buddhista tanításokat ábrázolnak. Az alsó 5 emeltnyi rész egy négyszögletes lépcsőzetes piramis, amelyen 3 kör alakú terasz áll, a tetején egy óriási sztupával. Ezek sorrendben az anyagi világ, a spirituális világ, és a megvilágosodás szimbólumai. Az egyes szinteken körbe futó utak összhossza 5 km, amelynek megtétele egyfajta zarándoklat, miközben az egykori hívők 9-szer kerülték meg a templomot.
A négyzetes teraszokon lévő domborművek ugyancsak szintenként eltérő üzenetet hordoznak. A legalsó 2 szinten hétköznapi témákat mutat be, mint mezőgazdasági munkát, családi élet történéseit, táncosokat és háborús jeleneteket. A 3. szinten Buddha életének fontosabb eseményei, míg a legfelső két szinten buddhista filozófiai tanítások jelennek meg.
Kör alakú teraszok a szellemi világot testesítik meg. Ezeken számtalan sztupát találunk egy-egy életnagyságú Buddha szoborral. A legfelső teraszon lévő szobrokon egyre inkább az elmélyülés jeleit vehetjük észre. A legfelső szinten lévő 15 méter magas sztupa a Nirvána, a tökéletes megvilágosodás jelképe. Itt állítólag egy arany Buddha ült annak idején. Fantasztikus élmény, csodálatos hely!
Szállás felé indultunk, ami busszal még 2 órányira volt. Útközben megálltunk teaültetvényen, ebédelni egy folyóparton. Apró falvak között haladtunk át – túristamentes övezeten -, ahol kicsit bepillantást nyerhettünk, az itt élő emberek életéről.
Most elég hűvös van, 1000 m-en vagyunk és egyre hidegebb lesz (napközben közel 40 is volt). Meleg cuccot nem nagyon hoztam magammal. Holnap indulunk tovább a Bromo vulkán felé.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése